O Helsinkách

29. října 2007 v 18:07 | Radynka |  Místa, kam chci!!!
Za den založení Helsink se považuje 12. 6. 1550, kdy švédský král Gustav Vasa město založil a nakázal měšťanům, aby se do Helsink nastěhovali z okolních měst. Helsinki měly být konkurencí pro estonský Tallin - významné hanzovní město. Původní místo (u ústí řeky Vantaa) ale bylo plné bažin a tudíž nevhodné k jakémukoli velkému rozvoji, natož k vybudování velkého přístavu, proto bylo roku 1640 přesunuto na místo, kde leží dodnes.
V důsledku mocenské politiky Napoleona a Alexandra I. vypovědělo Švédsko Rusku válku. Po válce bylo Finsko připojeno k Rusku a válkou zničené Helsinki byly přestavěny v empírovém stylu. Roku 1812 byly Helsinki jmenovány hlavním městem Finska, dříve jím bylo Turku. Z Turku se také do Helsink přesunula univerzita.
V roce 1952 se zde konaly Olympijské hry (poté, co se Hry, které se zde měly konat už v roce 1940, byly přesunuty kvůli 2. světové válce).
Celková plocha, která patří městu Helsinky, je 686 km², z čehož ale 500 km² je vodní plocha. Délka pobřeží je téměř 100 km. Nejteplejším měsícem je červenec, nejchladnějším únor. Žije zde asi 560 000 obyvatel. Jezdí zde metro i tramvaje, jsou zde dokonce i 2 letiště, samozřejmou je i námořní doprava.
Pevnost Suomenlinna
A tohle je nádhera - skalní chrám Temppeliaukio
V Helsinkách je toho samozřejmě spoustu krásného a zajímavého k vidění... Jeďte tam, ale CHOVEJTE SE SLUŠNĚ!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rikke rikke | Web | 12. února 2008 v 11:26 | Reagovat

páni, jsem netušila, že Suomenlinna je tak úchvatná...

2 Radynka Radynka | 13. února 2008 v 6:29 | Reagovat

No to já předtím taky ne, ale tahle fotka je prostě uchvatná..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama